Počet položek: 0 0 CZK

Jak vybrat hračku

V tomto článku se dozvíte v jakém věku dítěte je která hračka užitečná nebo prospěšná. Prostřednictvím spousty zábavy a mnoha nových zkušeností se děti učí svět kolem sebe poznávat a objevovat neznámé. Všechno, co děti samy vidí, slyší, čeho se mohou dotknout a uchopit, je opravdu učí trvale. Hra také podporuje přirozené nadšení, zvědavost a motivaci pro učení.

V jakém věku je která hračka užitečná nebo prospěšná?

"Hra je způsob, jakým děti poznávají svět, ve kterém žijí!"
(Maxim Gorkij)


Vhodné hračky jsou velmi důležité pro vývoj každého dítěte, protože většina kognitivního, sociálního a motorického vývoje probíhá formou hry. Prostřednictvím spousty zábavy a mnoha nových zkušeností se děti učí svět kolem sebe poznávat a objevovat neznámé. Všechno, co děti samy vidí, slyší, čeho se mohou dotknout a uchopit, je opravdu učí trvale. Hra také podporuje přirozené nadšení, zvědavost a motivaci pro učení.
Tyto komponenty jsou důležitými stavebními prvky při nabývání školních schopností. Objevování spousty hracích forem školí jejich schopnosti a konstruuje různé dovednosti.
Které hračky a v jakém věku jsou zvláště důležité, je níže uvedeno. Naše věkové doporučení jsme doplnili odpovídajícími výrobky.

Hračky pro děti od 0 - 1 let:
Proud mnoha podnětů, např. vůně a hlasy, začínají děti vnímat hned po narození. Učí se ze dne na den poznávat více z pro ně neznámého světa. Dítě rozpoznává od 2. měsíce zřetelně zvuky a barevné obrázky. Lehké hračky mohou dokonce krátkodobě zaujmout pozornost.

Od třetího měsíce děti projevují stále větší zájem o předměty, vše, co se pohybuje, vzrušuje jejich pozornost. Hračky nad postýlkou skvěle zaměstnají.

Od 4. měsíce začíná dítě zajímavé předměty prozkoumávat ústy. Následující měsíce sebou přinesou zkoumání uchopením. Časem se děti učí předávat věci z jedné ruky do druhé.

Od 8. měsíce se děti pokoušejí sedět a provádějí první pokusy lézt. Všechno, co šustí, praská a chrastí, je od 8. měsíce velmi zajímavé. Třepat chrastícími předměty je velká legrace.

Od 10. měsíce začínají děti rozlišovat tvary a velikosti. Pro rozvíjení této schopnosti se nejlépe hodí tvarově rozdílné kostky, které musí být dány do pro ně určených otvorů.

Od 11. měsíce jsou hračky na provázku obzvláště zajímavé. Mohou je za sebou tahat, přitáhnout si je a nebo si s nimi hrát na dece, což je pro děti stále vzrušujícím zážitkem. Také cvičící pomůcky jsou velmi podporující.

Pro děti od 0 měsíců jsou vhodné například tyto hračky:

Motorická kravička Isabell  Plyšák Dinosaurus Diplodocus  Pirátská loď St. Lucas  Přikrývka na mazlení Opička


Obecně platí, že je velmi důležité, aby si dítě v prvním roce života nehrálo s hračkami, kreré mají odšroubovatelné malé dílky.


Hračky pro děti od 1 – 2 let:
První krůčky se začínají dařit od 12 měsíce. Hračky na tahání a tlačení jsou pro děti v tomto období skvělým společníkem. Také ruce jsou stále efektivnější. Malé věci se daří prostrčit skrz malé otvory, házet balónek a nebo stavit komín z kostek není už skoro žádný problém. Děti nabývají sílu, kterou mohou trénovat na barevných zatloukacích hrách.

Pro děti od 1 - 2 let jsou vhodné například tyto hračky:

Kostka pro miminka   Puzzle, Baribal na člunu   Didaktický vozík Zajíc  Sedačka - taburet Krtek, zelený


Hračky pro děti od 2 – 3 let:
Od 2 let začínají být děti samostatnější. Začínají zkoušet mnoho věcí a vyvíjejí pozoruhodnou kreativitu. Především stavební kostky jsou pro ně zajímavé. Hra s čtyřkolkou a klouzacími autíčky je velká zábava, při které se učí odhadovat rychlost. Hlavní otázkou v této vzrušující době: Co se stane, když...? Funkce a účely mnoha objektů budou odvážně prozkoumávány.

Pro děti od 2 - 3 let jsou vhodné například tyto hračky:

Kostka Activity   Chodítko Activity - FSC 100%   Kostky v kbelíku 100 ks  Motorická hra Motýl

Hračky pro děti od 3 – 4 let:
Od čtvrtého roku se pomalu krystalizují přednosti Vašeho dítěte. Hrací role jsou v této době zvlášť dobré pro zpracování zážitků a vývoj sociální kompetence. Při těchto hrách zažijí děti první konflikty a učí se tyto situace řešit. Hry pro dva jsou v tomto období větší legrace.

Pro děti od 3 - 4 let jsou vhodné například tyto hračky:

BINO - Puzzle geometrické tvary   Skládanka domeček   Šití list Včelka Mája  Didaktický vozík Medvěd

Hračky pro děti od 4 – 5 let:
Motorické a duševní schopnosti Vašeho dítěte jsou stále výraznější. Rozsáhlejší hraní hracích rolí, skvělé puzzle a nebo hudební nástroje jsou v tomto období mimořádně zábavné a přínosné.

Pro děti od 4 - 5 let jsou vhodné například tyto hračky:

Bino Mini orchestr 8 dílů   Vlak se zvířátky - Zoo Trenino   Kuchyně Nena  Dílenský stůl Christian

Hračky pro děti od 5 – 6 let:
Společné hraní mezi chlapci a dívkami není v tomto období už tak časté. Kluci mají radši dinosaury a holčičky panenky. Zajímavé jsou pro obě pohlaví vzdělávací hry, nářadí a zajímavé experimenty.

Pro děti od 5 let jsou vhodné například tyto hračky:

Stavebnice Jeřáb a bagr  Kuličkové počítadlo  Kočárek pro panenky tříkolový červený  Velká Lokomotiva

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Zpracování osobních údajů pro účely diskuzních příspěvků a komentářů